Wszystkie koty są cudownymi stworzeniami, nie ma nic wspanialszego jak możliwość wtulenia się w ich ciepłe, milutkie, kocie futerko. Głaskanie kotka uspokaja, wycisza i pozwala pozbyć się nerwów codziennego życia. Szczerze zachęcam do zaprzyjaźnienia się z jakimkolwiek kotem, nie ważne czy będzie to kot rasowy czy inny, ważne że bezgranicznie odwdzięczy się za okazaną mu miłość.
Piękny wygląd tych kotów nie stanowi ich jedynej zalety. Mają zupełnie wyjątkowy charakter. Posiadają dość duży temperament, sporą inteligencję i bogatą osobowość. Mają wszelkie cechy zwierząt pierwotnych, wrażliwość, pewną gwałtowność reakcji i zawsze zachowują odrobinę dystansu do człowieka. Nie jest łatwo zdobyć ich zaufanie, jednak, gdy to nastąpi, uczuciowość, lojalność i przywiązanie sybiraka nie mają sobie równych; należy do tych nielicznych kotów, któremu dotyk czy pieszczota ukochanego opiekuna sprawia autentyczną i niekłamaną przyjemność
  

Są ciekawskie, łatwo adaptują się do nowych warunków i dobrze znoszą podróże. Spośród innych ras wyróżnia je niezwykły wdzięk i pewna subtelność. Nigdy nie bywają natrętne i nie narzucają się swoją osobą, choć potrafią jasno sygnalizować odczuwane potrzeby. Koty syberyjskie są przeważnie bardzo gadatliwe, uwielbiają porozumiewać się głosem z opiekunem -można z nimi prowadzić długie, ciekawe dialogi, wydawane przez nie dżwięki przypominają ptasi świergot brzmią cicho i miło dla uszu. Uwielbiają wspinać się i skakać, wykazują dużą ciekawość świata i chęć do zabawy. Często są ciekawskie i podążają za swoim właścicielem po całym domu, aby nie przegapić czegoś ciekawego. Nie ma więc problemu z zabraniem takiego przyjaciela ze sobą na wakacje.

Są zwierzętami bardzo przyjacielskimi i lojalnymi, żywiołowymi i ruchliwymi. Nie są agresywne, unikają konfrontacji i jeśli tylko mogąą się wycofać z trudnej sytuacji - to raczej nie zdecydują się na atak. Bardzo przywiązują się do opiekuna, lubią zabawę i są bardzo towarzyskie. Jeśli w młodym wieku poświęcimy im dużo uwagi, łatwo będziemy mogli je sobie podporządkować. Jednak zbyt długo zaniedbywane i znudzone mogą szukać wrażeń niekoniecznie we właściwy sposób. Dobrze jest więc jak najczęściej poświęcać im trochę uwagi. Nie są agresywne ani złośliwe, nie mają niszczycielskich zapędów, starają się być delikatne i ostrożne. Inteligentne i komunikatywne, łatwo nawiązują kontakty z ludżmi, są towarzyskie i ciekawskie. Kotki są bardzo troskliwymi matkami. Charakteryzują się wyjątkowo silnym instynktem terytorialnym. Patrząc na ich funkcjonowanie w bliskości z naturą odnosi się wrażenie, że jak żadne inne koty potrafią znależć z nią wspólny język. Dobrze rozumieją się z innymi zwierzętami, np. psami. Nadają się na towarzyszy dla dzieci, cierpliwie znoszą wszelkie objawy czułości z ich strony. Lubią przebywać w towarzystwie ludzi i potrzebują częstego z nimi kontaktu.

Copyright (c) 2007-2012 bacior
Zaloguj się